سنسور دنده عقب

سنسور دنده عقب خودرو و بررسی انواع

سنسور دنده عقب خودرو ابزاری است که به افراد کمک می‌کند، هنگام دنده عقب از طریق صدا یا مانیتور از فاصله خودرو با موانع  پشت سر با خبر شوند. این مقوله به بسیاری از رانندگانی که ممکن است در پارک خودرو  دچار مشکل شوند و هنگام دنده عقب گرفتن با ماشین اذیت شوند، کمک خواهد کرد. بسیاری از افراد بدون اطلاع به سمت خرید این ابزار کاربردی رفته و هزینه های غیر منطقی برای خرید آن می‌پردازند. از این رو در این مطلب سعی داریم اطلاعات مورد نیاز برای تهیه یک سنسور مناسب و با کیفیت را در اختیارتان قرار دهیم، تا با آگاهی کامل خرید کنید.

سنسور دنده عقب خودرو چیست؟

وظیفه اصلی سنسورهای دنده عقب  اطلاع رسانی به راننده‌ها در مورد عملکرد درست قطعات و سیستم‌های مختلف خودرو و ارسال اطلاعات به بخش‌های متفاوت می‌باشد. سنسورهای زیادی در خودرو استفاده می‌شوند که وظایف متعددی دارند و در صورت خراب شدن هزینه زیادی به دنبال می‌آورند. از این رو بهتر است در هنگام خرید این محصول کاربردی به برند و کیفیت آن توجه نمایید تا پس از مدتی مجبور به تعویض یا جایگزین کردن وسیله‌ای دیگر نشوید. در حال حاضر برندهای معتبری چون استیل میت، چیتا و هنزو در بازار وجود دارند که امتحان خود را پس داده‌اند ‌و جزو بهترین‌ها محسوب می شوند.

سنسور دنده عقب

انتخاب نوع سنسور

در کل دو نوع سنسور دنده‌ عقب برای خودرو جود دارد که هرکدامشان مزایا و معایب خاصی دارند. بنابراین برای خرید این وسیله بهتر است با توجه به نیاز خود اقدام نمایید. برای اینکه نیازتان را بشناسید و با در نظر گرفتن آن انتخاب نمایید، به بررسی کارکردهای انواع سنسور پرداخته‌ایم.

  • سنسور دنده عقب بدون مانیتور: این نوع سنسور صفحه‌نمایش ندارد و اخطار نزدیک شدن به موانع را از طریق تولید صدا به راننده اطلاع می‌دهد. هرچه به موانع پشت سر خودرو سر نزدیک‌تر شوند صدای کیت داخل ماشین بلندتر خواهد شد و هرچه فاصله خودرو با موانع دورتر باشد، صدا نیز کمتر خواهد بود.  این نوع سنسورها روی سپر خودرو نصب شده و فاصله را تشخیص از آن طریق می‌دهند. به طور معمول برای سپر پشت  ۲ سنسور نیاز می‌باشد، اما برخی برای دقت بیشتر از ۴ سنسور استفاده می‌کنند.
  • سنسورهای مانیتوری: این نوع وسیله علاوه بر تولید صدا از تصویر نیز پشتیبانی کرده و تصاویر موانع پشت یا میزان فاصله با آن‌ها را به راننده نشان می‌دهد. به عبارتی این سنسورها دوربین‌هایی می‌باشند که پشت سر را به شما نشان داده و برای افرادی که به دلیل محدودیت‌ جسمانی قادر به پارک خودرو نیستند، انتخاب مناسبی می‌باشند. در نظر داشته باشید که قیمت این وسیله در مقایسه با نوع قبلی بیشتر می‌باشد.

انواع سنسور صدا دار

سنسورهای دنده عقب اولتراسونیک: این نوع از سنسورهای دنده عقب خودرو دایره‌ای شکل بوده و در سپر عقب ماشین‌ جاسازی می‌شوند. سنسور اولتراسونیک امواج صوتی  را با فرکانس بالا منتشر نموده و با اندازه گیری  دقیق مدت زمانی که طول می‌کشد امواج بازگردند، تا قبل از برخورد با مانع  هشدار می‌دهند تا خودرو را متوقف نمایید. البته این نوع سنسورها قادر هستند به هر دو شیوه صدادار و بازخوانی تصویر هشدار صادر کنند.

سنسور دنده عقب الکترومغناطیسی: این وسیله نیز در سپر عقب نصب شده و در پشت ماشین یک میدان مغناطیسی ایجاد خواهد کرد تا وقتی که مانعی در این میدان قرار بگیرد و آن را مختل نماید سنسور هشدار صادر می‌کند. توجه کنید که این نمونه‌ زیاد در بازار عرضه نشده و زیاد قابل اعتماد هم نمی‌باشد.

سنسور دنده عقب

انواع سنسور دنده عقب دوربینی

دوربین‌ دنده عقب: این دوربین‌ وقتی که دنده به حالت معکوس درآید، شروع به کار کرده و قابلیت اتصال به نمایشگر خودرو و گوشی همراه با کمک نرم افزار را دارد. این نوع دوربین در روز دید بسیار خوبی  به شما می‌دهند، هر چند که در شب تصاویرش خیلی واضح نیستند.

دوربین عادی: این نمونه‌ از سنسور دنده عقب بر روی سپر  و جایی در نزدیکی پلاک قرار می‌گیرد و هنگامی که دنده معکوس شود،  تصویر در مانیتور ایجاد می‌شود.

دوربین ‌های دینامیکی: این نوع سنسورها شبیه به دوربین‌های عادی می‌باشند، با این تفاوت که خطای دینامیکی راننده را با کمک نمایش زاویه‌ی حرکتش به او گوشزد می‌کند. به عبارتی این دوربین به راننده می‌گوید اگر با همین فرمان ادامه پیش برود، خوب است یا خیر.

دوربین ۳۶۰ درجه: دوربین‌های ۳۶۰ درجه بهترین نوع دوربین‌های سنسور دنده عقب می‌باشند که یک دید گسترده و همه جانبه ای را در اختیار راننده قرار می‌د‌هند. این نوع دوربین کمک می‌کند که مواظب تمام موانع موجود در اطراف ماشین بوده و در سخت‌ترین شرایط هم قارد به پارک باشید.

کاربرد سنسورهای دنده عقب در شرایط مختلف

  • در شب بارانی یا هوای مه آلود که دید راننده کافی نمی‌باشد، وجود این سنسورها احتمال تصادف را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد.
  • این وسیله‌ها در هنگام پارک خودرو نیز کمک زیادی به رانندگان می‌کنند که بزرگترین چالش برای بسیاری از افراد محسوب می‌شود.
  • تصادفات بسیاری در گذشته به دلیل حضور کودکان در عقب خودروها و در قسمت مرده راننده هنگام حرکت ماشین به عقب رخ داده است که ا اختراع و تولید این وسیله، تعداد این تصادفات به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کرد.

با این وجود هنوز خودروهای زیادی به ویژه در کشور ما وجود دارند که به این سیستم مجهز نمی‌باشند و تنها این ابزار به عنوان یک آپشن برای ماشین‌های گران قیمت وجود دارد.

سنسور دنده عقب

 بررسی و خرید بهترین برند سنسور دنده عقب

با توجه به موارد ذکر شده در این مطلب جهت اهمیت سنسور دنده عقب و تأثیر آن در کاهش تصادفات جاده‌ای، بهتر است این وسیله را با توجه به نیاز و در نظر گرفتن کیفیت و قابلیت‌هایش خریداری نمایید. در حال حاضر با توجه به تنوع گسترده‌ای که این محصول دارند و  برندهای مختلفی که در بازار عرضه شده‌است، بهتر است محصولی را انتخاب نمایید که امتحان خود را پس داده و کیفیتش ثابت شده است. همچنین با توجه به قیمت این وسیله کاربردی باید نوعی را انتخاب نمایید که پس از مدت کوتاهی مجبور به تعویض و جایگیزن کردنش نشوید. هنزو، چیتا و استیل میت جزو برندهای معتبری می باشند که در بازار وجود دارند و با خیال راحت می توانید آن‌ها را انتخاب نمایید.